Przebieg różyczki

Różyczka zalicza się do typowych chorób dziecięcych. Choroba jest wysoce zaraźliwa, dlatego dzieci zarażają się najczęściej w przedszkolach czy żłobkach. Czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój choroby jest wirus różyczki. Rozpowszechnia się on za pośrednictwem drogi kropelkowej lub poprzez bezpośredni kontakt z chorym. Z tego powodu występują grupowe zachorowania na różyczkę.

Wirus po wtargnięciu do organizmu, początkowo może nie dawać żadnych objawów swojej obecności. W pierwszej kolejności osadza się w górnych drogach oddechowych oraz w okolicznych węzłach chłonnych. W miejscach tych ulega namnożeniu, a następnie przedostaje się do krwi. W tym czasie dziecko może jednak zarażać inne osoby. Czas inkubacji choroby może wynosić nawet kilkanaście dni.

Początkowe objawy różyczki mogą przypominać grypę. Dziecko jest osłabione, skarży się na gorsza samopoczucie, kaszel, ból głowy, innym objawem jest również stan podgorączkowy. Z czasem można zaobserwować powiększenie węzłów chłonnych, które stają bolesne. Najbardziej charakterystycznym objawem różyczki jest jednak drobna wysypka. Atakuje niemal całe ciało, poczynając od tułowia. Zazwyczaj towarzyszy jej świąd. Wysypka zanika po kilku dniach, najczęściej nie pozostawiając przebarwień.

W przypadku dzieci, różyczka nie zalicza się do groźnych chorób, stąd praktycznie nie ma żadnego, określonego sposobu leczenia. Najczęściej choremu podaje się leki przeciwbólowe oraz preparaty, które zmniejszają świąd.

Related Articles

Zostaw komentarz

© 2018 Choroby dziecięce. Wszystkie prawa zastrzeżone.